Tolkienowski świat

Fantastyka pozwala na rozwinięcie swojej wyobraźni. Trzeba przyznać, że osoby, które mogą pochwalić się wyjątkową kreatywnością, doskonale odnajdują się w tym przypadku. Może nie każdy od razu zabiera się za tworzenie różnego rodzaju książek, ale przecież nie chodzi tutaj tylko o pisanie. Fantastyka z roku na rok coraz mocniej się rozwija serwując czytelnikom kolejne, wspaniałe powieści, filmy, gry, obrazy i jeszcze wiele więcej. Jeżeli ktoś dopiero zaczyna interesować się tą dziedziną, to koniecznie musi poznać tolkienowski świat. Rządzi tam nie jeden TaniaKsiazka – hobbit, elfy, krasnoludy, czarodzieje, smoki, ludzie oraz wiele innych, fantastycznych postaci.

Kim był Tolkien?

John Ronald Reuel Tolkien urodził się w 1892 roku w Bloemfontein w Republice Południowej Afryki. Zmarł w 1973 roku. To, co udało się zauważyć u tego człowieka już w okresie dzieciństwa to fakt, że miał on niesamowite zdolności językowe. To prawda, że pod koniec życia znał ponad 30 języków i w zdecydowanej większości umiał się nimi bardzo sprawnie posługiwać. Kim był Tolkien? Był profesorem filologii i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oxford. W głównej mierze jednak był to autor powieści fantasy. Do dzisiaj dla wielu niedościgniony wzór, który dał przykład kolejnym pokoleniom. Zaczął tworzyć w latach 20.poprzedniego wieku. Przy czym chyba mała ilość ludzi zdaje sobie sprawę, że początkowo chciał on tworzyć książki dla dzieci. Dopiero z czasem przerzucił się na dzieła, które w zdecydowanej większości dedykowane są nieco starszym osobom.

W Śródziemiu

Pierwsze opowiadania o hobbitach i ich przyjaciołach powstały w okresie międzywojennym i Tolkien miał problem z ich wydaniem. Dlatego “Hobbit, czyli tam i z powrotem” oraz trylogia “Władca pierścienia” ukazały się później, kiedy na świecie zapanował już większy spokój.

Duża ilość osób kojarzy, że to “Władca pierścieniu” był pierwszy. To błędne myślenie, ponieważ pierwszy był Bilbo, który jest bohaterem powieści “Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Taka prawda, że gdyby nie wydarzenia z tej książki, nie byłoby “Władcy…”. Tylko, że po prostu trylogia doczekała się pierwsza ekranizacji. Niezależnie od wszystkiego – warto poświęcić uwagę całemu, tolkienowskiemu światu. Śródziemie to fascynująca kraina, gdzie może naprawdę dużo się wydarzyć. Jest tu miejsce na radość, ale również na łzy smutku. Jest tu miejsce dla niezwykłych bohaterów, którzy na każdym kroku zachwycają swoją wspaniałą i chwalebną postacią.