Tolkienowska magia i przygody

Fantastyka jest bardzo specyficznym gatunkiem, który nie przypada do gustu wszystkim czytelnikom. Tylko, że nie można zapomnieć o tym, iż do tej pory na rynku mamy do czynienia z różnymi opowiadaniami fantastycznymi. Część z nich to prawdziwe hard science fiction, które dowodzi temu, że książki z tego gatunku nie są łatwe do zrozumienia. Aczkolwiek, kiedy do tego dojdzie, człowiek odczuwa niemałą satysfakcję. Są jednak takie książki, które czyta się jak wspaniały, bajkowy świat. Niczym bajkę dla dzieci, ale w wersji dla dorosłych. Takie właśnie książki tworzył swego czasu J.R.R.Tolkien, który sprawił, że na rynku czytelniczym pojawiła się taka postać, jak hobbit (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/hobbit-j-r-r-tolkien).

Znawca języków

J.R.R.Tolkien, a właściwie John Ronald Reuel Tolkien, pochodził z Republiki Południowej Afryki. Urodził się w 1892 roku i od zawsze udowadniał, że bardzo lubi się uczyć języków. Rzadko spotyka się takich ludzi, którzy w lot łapią języki obce. Pod koniec swojego życia Tolkien przyznał się, że zna 30 języków. Liczba jest naprawdę imponująca. John Tolkien był profesorem filologii i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oxford. Postanowił poświęcić się pisaniu, chociaż na początku nie było to dla niego łatwe. Wszystko przez to, że jego pierwsze próby literackie miały miejsce w okresie trwania walk na całym świecie. Pierwsza wojna światowa i już kilkanaście lat później, kolejne działania wojenne. W pierwszej chwili Tolkien planował pisać tylko dla dziec, ale potem rozwinął swoje skrzydła, dzięki czemu powstały m.in. opowieści o hobbitach i innych, bardzo ciekawych bohaterach.

Mniejszy od człowieka, większy od liliputa

Kim jest hobbit? To istota mniejsza od człowieka, ale zdecydowanie większa od liliputa. Taka akurat, która bardzo kocha swoje spokojne życie. W szczególności udowadnia to Bilbo Baggins, który jest bohaterem, pierwszej książki odnoszącej się do życia w Śródziemiu – “Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Mała, ale pocieszna istota, która kochanie pykanie fajeczką. W szczególności, kiedy może on jeszcze usiąść na ulubionej ławeczce przed domem. Bilba poznajemy jako samotnika, który lubi sobie dobrze zjeść.

We “Władcy Pierścienia” poznać możemy już nieco większą grupę hobbitów. Sam Bilbo już jest stary i właśnie zastanawia się nad tym, aby niejako odejść na emeryturę. Tylko, że tym razem głównym przyjacielem będzie Frodo Baggins – siostrzeniec Bilba. To on razem ze swoimi nieodłącznymi przyjaciółmi wejdzie w skład Drużyny Pierścienia, która będzie zmierzała do Mordoru.